Před pár dny jsem cosi štrachala v krabici s výstřížky a obrázky. Začala jsem si je schovávat, když chodily děti do školy. Pak jsme je využívaly k nalepování do sešitů, na školní nástěnku, k přípravě slohů a referátů, ..., já na přípravu na vyučování. ....... Takže, při štrachání mě napadlo využít je a občas tu zveřejnit nějakou zajímavost.
Při našich toulkách s Filipem často zajdeme k rybníku, kde číhají na svoji kořist volavky.
Volavkovitých známe celkem 59 druhů, od docela malých až k obrovským.
Volavka popelavá je největším zástupcem volavkovitých ptáků, který se u nás vyskytuje. Je o něco menší než čáp bílý a její zbarvení je nenápadné. Svrchu má šedé peří, nad okem ji zdobí černý proužek zakončený dozadu směřující chocholkou úzkých per. Prachové peří je stříbřitě lesklé.
Ve vzduchu ji poznáme podle pomalého, jakoby těžkopádného mávání křídel. Na rozdíl od čápa má za letu esovitě prohnutý krk. V přírodě se s volavkou popelavou můžeme setkat hlavně v rybničných oblastech, kolem velkých řek a jezer. Ve východních Čechách není vzácná v mimohnízdním období, kdy se hlavně v nižších a středních polohách objevuje u rybníků, lesních tůní, přehradních nádrží a na podobných stanovištích. Na hnízdiště se volavka popelavá vrací v březnu, někdy u nás přezimuje. Patří k celoročně hájeným druhům.
Volavka bílá dosahuje v rozpětí křídel 190 cm, měří asi 90 cm. Peří má čistě bílé, zobák u kořene žlutý, špička je černá. Žije v tropické a subtropické Americe, velké části Evropy, Afriky a Asie.
(čerpáno z novinových výstřižků)
Žádné komentáře:
Okomentovat