pondělí 4. srpna 2014

Zámek Karlova Koruna

Zámek Karlova Koruna patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v Česku. Je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v republice. Stojí na návrší v západní části města Chlumec nad Cidlinou. Na jeho místě stála kdysi vodní tvrz. Zámek dal postavit jako své letní reprezentační sídlo v letech 1721-1723 hrabě František Ferdinand Kinský - nejvyšší kancléř a lovčí Království českého. Plány vypracoval význačný architekt italkého původu Jan Blažej Santini-Aichl (psala jsem o něm ZDE) a zámek nese typické prvky jeho osobitosti a geniality. Stavbu pak vedl další ze známých stavitelů vrcholného baroka Fr. M. Kaňka. Zámek dostal část svého jména po císaři Karlu VI., který honosnou novostavbu navštívil roku 1723, tedy krátce poté, co byl v Praze korunován. Druhá část názvu vychází z půdorysu, jež stavitelé zvolili. Samotná stavba totiž připomíná tvar královské koruny. Po roce 1850 Kinští žili v Tereziánském traktu a zámek navštěvovali spíše při zvláštních příležitostech.
V roce 1943 byl zámek velmi poničen požárem. Veškerý mobiliář, který se podařilo zachránit, byl rozvezen na zámecké objekty po celé republice. Po dlouholeté rekonstrukci byl až v roce 1969 zpřístupněn pro veřejnost. Po roce 1948 byl zámek v držení Československého státu a byla zde vybudována expozice Baroko v Čechách, kterou zaštiťovala Národní galerie. V roce 1992 došlo k restitucí a majetek se vrátil do rukou původních majitelů - rodině Kinských. Kinští dohledávají po celé republice svůj majetek a vytvářejí expozici, která se zabývá životem rodiny Kinských a chovem koní na Chlumecku.
Zámek jako takový doplňuje řada budov - Tereziánský trakt, Lichtensteinský trakt a empírová oranžerie.
Pohled na zámek přes jírovcovou alej od jedné ze zámeckých branZámek s empírovou oranžérií. Oranžérie byla vystavěna počátkem 19. století stavitelem Jindřichem Kochem.

Zámek v zimě jsem fotila, když jsem pracovala v chlumecké škole jako asistentka.V polovině 18. století nechal Leopold Kinský postavit kapli Zvěstování Panny Marie, zřejmě též podle projektu Giovanniho Santiniho Aichla. Od poloviny 20. století sloužila jako sklad knih, až v roce 1998 se dočkala celkové rekonstrukce. Protože se nedochoval původní oltář, nahradil jej zrestaurovaný sloupový barokní oltář z první poloviny 18. století ze zrušené kaple Svatého Jana Křtitele. Podle oltářního obrazu byla kaple přejmenována na Sv. Jana Křtitele a nově vysvěcena v srpnu 1999.


Pohled ze zámeckého parku

Jeden ze zámeckých krasavců. Bohužel se mi nepodařilo ho lepší vyfotit.Plačící

Snímečky zámeckých interiérů jsem si vypůjčila z netu.
Císařský pokojZámek obklopuje rozsáhlý anglický park (spoustu zajímavých info o parku najdete ZDE)
Virtuální prohlídku okolí zámku najdete ZDE.
Zámek navštívila i Toulavá kamera a video najdete ZDE.
ZDE vás kastelánka paní Marcela Zahálková provede zámkem, povypráví o rodině Kiských i o chvu koní.Žádné komentáře:

Okomentovat

Velikonoční přání

Všem virtuálním přátelům, stálým i náhodným návštěvníkům přeji krásné a požehnané velikonoční svátky plné sluníčka, barev, vůní, pohody, rad...